
Pyometra - kočka
Pyometra představuje akutní nebo chronický hnisavý zánět děložní stěny nekastrovaných koček. Jde o stav, kdy dojde v děloze k nahromadění hnisu a ten buď odtéká pochvou ven - otevřená pyometra, což byl náš případ, a nebo je děložní krček uzavřen, hnis se stále hromadí (uzavřená pyometra) a může dojít až k prasknutí dělohy a vylití hnisu do dutiny břišní, což je život ohrožující stav. Pyometra se může při otevřené formě řešit konzervativně - pomocí antibiotik a léku podporující stahy dělohy a tím usnadnění vytékání hnisu, dále přímo chirurgicky kastrací a nebo kombinací těchto metod. Při uzavřené formě je potřeba okamžité chirurgické řešení.
Riziko z pohledu vzniku zánětu dělohy může být aplikace hormonálních léků. Léky obsahující estrogen i progesteron se někdy používají k léčbě určitých stavů reprodukčního systému.
Klinické příznaky závisí na tom, je-li děložní krček otevřený či nikoliv. Je-li otevřený, hnis vyteče z dělohy přes pochvu ven. Tento výtok může být pozorován v okolí vulvy, na chlupech pod ocasem nebo na gauči či nábytku, kde kočka ležela. V mnoha případech čistotná povaha koček zapříčiní, že kočka vše vyčistí a majitel si stěží něčeho všimne. Při otevřené pyometře může a nemusí být přítomna horečka, apatie, nechutenství.
Při uzavřené formě zánětu dělohy (děložní krček je uzavřený), hnis, jenž se v děloze tvoří, není schopen odtéct ven. Hromadí se v děloze a způsobuje zvětšení břicha. Bakterie uvolňují toxiny, které jsou absorbovány do krevního oběhu. Zdravotní stav koček s uzavřenou formou pyometry se postupně zhoršuje. Přichází skleslost, apatie, nechuť k jídlu a může se objevit zvracení či průjem.
Operace kočky Zuzanky ( 9 měsíců )
V tomto případě šlo o jednorázovou aplikaci Androcuru (tzv. kočičí antikoncepce) - o antikoncepci se ale nejedná, tento lék je humánní a užívají ho muži pro potlačení sexuálních projevů (pedofilie apod.). Bylo zjištěno, že takový účinek má i u koček a tak se rozmohlo jeho podávání jakožto kočičí antikoncepce, ale kočce spíše škodí, protože s ním spojené vedlejší účinky jsou v některých případech fatální.
Jedná se o zmíněný zánětu dělohy, dále může docházek k různým srůstům na vaječnících či děloze, dále pak k výskytu nádorů mléčné žlázy, a další.
Proto jestli se svou kočkou nezamýšlíte koťata, nechte ji u veterináře vykastrovat a neexperimentujte s hormonálními léky.
U nás v ambulanci byla zvolena kombinovaná metoda léčby, kdy 14 dní dostávala kočka antibiotika a dinolytika a poté se přistoupilo ke kastraci. Na fotografiích lze vidět, že hnis zůstal po léčbě pouze v jednom děložním rohu.


* Sterilní zarouškování bylo kvůli vyniknutí velikosti dělohy ke kočce záměrně odstraněno, poté byl pacient opět sterilně zarouškován.