Poranění tlapky

05.01.2021

Poranění tlapek může být celá řada. Od malých třísek nebo travních osin, odřenin, které poraní pokožku, až po pokousání jiným zvířetem, napíchnutí se na cizí předmět nebo pořezání polštářků. Téměř vždy se jedná o infikovaná zranění.

Příčina

Většina příčin poranění byla popsána v předchozích článcích (odřenina, pořezaní, poranění od jiného zvířete, zranění drápku). Dalšími příčinami tedy může být šlápnutí na ostrý předmět a probodnutí tlapky a nebo její rozříznutí.

Klinické příznaky

Nejčastějším příznakem je bolestivost a na ní navazující kulhání a nebo plné odlehčení končetiny (packa se nedotýká podlahy), dále dle typu poranění může dojít ke krvácení. Každé poranění je vstupní branou pro bakterie, kdy následkem toho vzniká infekce. Při zanedbání ošetření se proto může rozvinout zánět, z něhož vznikne absces (dutina naplněná hnisem) a nebo se může šířit po tkáních, dále a vzniká flegmóna (neohraničený postupující zánět).

První pomoc

Při zabodnutí třísky nebo osiny stačí cizí těleso z rány vytáhnout a ujistit se, že žádný kousek v ráně nezůstal. Ránu poté omyjte vlažnou vodou a vydesinfikujte. Veterinárního lékaře navštivte v případě infekce a nehojící se rány.

Při zabodnutí ostrého předmětu do tlapky, jako je například hřebík, větší klacek nebo jiný podlouhlý předmět, zvíře ihned přepravte k veterinárnímu lékaři. Cizí těleso z rány nikdy nevytahujte! Můžete tak zvířeti způsobit větší zdravotní potíže.

Při pořezání polštářku ránu opět pořádně očistěte vodou, vydesinfikujte a obvažte sterilním obvazem. Polštářek je tkáň, která se hojí poměrně dlouho a obtížně. Zde je třeba zjistit, zda zvíře z rány krvácí slabě, mírně či silně. Dále musíte prohlédnout celkové poškození, protože někdy může být rána tolik hluboká či rozsáhlá, že má zvíře zároveň i odtržený drápek. Zásadou první pomoci je udržovat packu v čistotě, tzn. dělat převazy a pravidelně desinfikovat. Díky převazům uvidíte, zda zvířeti packa neotéká. Vyplachovat ránu můžete také řepíkem nebo heřmánkem. Rozhodně je nutné zvíře šetřit, aby tlapku nenamáhalo. Pokud se rána dobře hojí, můžete pak obvaz vyměnit třeba za ponožku, aby tlapka byla stále držena v čistotě.

Veterinárního lékaře navštivte v případě, že packa začne otékat, když rána stále krvácí, nedochází ke zlepšení nebo pokud je rána natolik hluboká, že je takzvaně "do masa".

Přestože se vám na první pohled jeví zranění tlapky vašeho zvířecího mazlíčka jako nevýznamné, díky bakteriální infekci může během krátké doby přerůst ve velmi vážný zdravotní problém. Zraněné zvíře proto raději vždy nechte vyšetřit veterinárním lékařem.

Terapie

Dle zranění je to léčba desinfekcí, antibiotiky, chirurgickým ošetřením nebo léky proti bolesti.

MVDr. Orlovská Petra

© 2021 Veterinární ambulance Amálka, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky